آیا طعم دهنده های سیگار الکترونیکی برای قلب ٬سمی است؟

ساینسفا:تحقیقات جدید منتشر شده در مجله” آترواسکلروز، ترومبوز و زیست شناسی عروقی” نشان میدهد که مواد شیمیایی مورد استفاده برای ایجاد طعم ها در سیگار الکترونیکی می توانند عروق خونی و سلول های قلبی  را آلوده کند.

سیگار الکترونیک (سیگار الکترونیکی) برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ به ایالات متحده معرفی شد و به عنوان یک جایگزین امن برای سیگار مورد استفاده قرار گرفت.

این دستگاه  یک محلول مایع را گرم می کند که پس از آن توسط کاربر استنشاق می شود. با این حال، سیگار الکترونیکی هنوز هم می تواند حاوی نیکوتین و برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در سیگار معمولی باشد.

از زمان معرفی آنها، محبوبیت زیادی به دست آورده و به عنوان جایگزینی برای سیگار کشیدن ٬است و اغلب برای کمک به افرادیست که قصد ترک سیگار را دارند.

این دستگاه همچنین در میان جوانان محبوبیت زیادی کسب کرده است. با توجه به امار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، میزان استفاده از سیگار الکترونیکی در میان دانش آموزان متوسطه و دبیرستان از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

با این حال،  استفاده ازسیگار الکترونیکی توسط انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه نمی شود، بلکه به مردم توصیه می کنند که از  این دستگاه ها اجتناب کنند. AHA بر این باور است که سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین باید تحت قوانین مشابه محصولات تنباکو قرار بگیرند.

اثرات بر قلب
این مطالعه توسط دکتر جسیکا فترمن، از دانشگاه بوستون در ماساچوست رهبری میشد. دکترفترمن و تیم او می خواستند اثرات این افزودنی های شیمیایی را بر عروق خونی و قلب آزمایش کنند.

محققان در مورد ۹ ماده شیمیایی که برای ایجاد این طعم ها از جمله نعناع، وانیل، موز، عطر و طعم سوخته، دارچین، گل میخ، کره، توت فرنگی و خنک کننده ادویه کار کردند.

آنها از سه گروه از داوطلبان استفاده کردند: یک گروه نه نفره که سیگار نمی کشیدند ،گروه دیگر شامل شش نفر که سیگار الکترونیکی می کشیدند و دیگری شش نفر که سیگار الکترونیکی نمیکشیدند.

دکتر Fetterman و تیم او به دنبال تأثیرات کوتاه مدت طعم های سیگار الکترونیکی بر روی سلول های خونی درون رگ ها و سلول های اندوتلیال قلبی بودند.

پیامدهای احتمالی سلامتی
محققان ٬سلولهای اندوتلیال را از  تمام شرکت کنندگان جمع آوری کرده و آنها را در معرض طعم های مختلف شیمیایی قرار دادند. آنها نشان دادند که تمام ۹ طعم باعث کاهش تولید اکسید نیتریک در سلولهای اندوتلیال می شوند.

با این حال، برخی از طعم دهنده ها سطوح بالاتری از التهاب را تولید می کنند و باعث کاهش قابل توجه تولید اکسید نیتریک همراه هستند.

دکتر Fetterman می گوید: “افزایش التهاب و از دست دادن اکسید نیتریک٬ از اولین تغییراتی است  که منجر به بیماری های قلبی عروقی و حوادث مانند حمله قلبی و سکته مغزی میشود، بنابراین آنها پیش بینی کننده بیماری های قلبی هستند.”

“یافته های ما نشان می دهد که این مواد افزودنی طعم دهنده ممکن است عواقب جدی سلامتی داشته باشد.”

دکتر Fetterman و تیم او٬ به طور مستقیم اثرات طعم دهنده ها را در سطوحی که احتمالا در بدن شما  به وجود می اید، آزمایش می کنند. با این حال، او به  محدودیت  های مطالعه اشاره می کند؛ به عنوان مثال، آنها فقط اثرات کوتاه مدت  این طعم دهنده ها را مورد آزمایش قرار دادند و مطالعه شامل سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در سیگار الکترونیکی نمیباشد”.

هنوز اطلاعات ما در این زمینه ابندایی می باشد همانطور که دکتر فتمن می گوید: “ما هنوز نمی دانیم غلظت این طعم دهنده ها در داخل بدن جقدر میتواند باشد و این طعم دهنده ها چقدر میتوانند باعث افزایش امراض قلبی باشند .”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.