کرم های ضدآفتاب باعث کاهش جذب ویتامین D می شود

ساینسفا: برای محافظت از پوست خود در مقابل نور آفتاب اولین گزینه که به ذهنمان می‌رسد استفاده از کرم‌های ضد آفتاب است. اما تحقیقات اخیر نشان داده که استفاده طولانی مدت از کرم های ضد آفتاب باعث  کاهش جذب ویتامین D در بدن می شود.

تحقیقات نشان داده ٬ استفاده از کرمهای ضد آفتاب همراه با  بیماری‌های مزمنی مانند دیابت و سلیاک شرایطی فراهم می کنند که جذب  مواد غذایی در بدن کاهش پیدا کند و باعث بروز یک میلیون کمبود ویتامین دی در جهان شده است.

دکتر Kim Pfotenhauer از کالجOsteopathic Medicine at Touro University Californiaاخیراً یافته های خود را در مجله American Osteopathic Association به چاپ   رسانده اند.

ویتامین D در بدن ما بسیار مهم است و باعث استحکام استخوان‌ها شده ٬به روده ها برای جذب کلسیم کودک ٬ همچنین به عضلات و سیستم عصبی بدن و به سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت‌ها کمک می‌کند.

به طور کلی زمانی که سطح ویتامین D در سرم بدن کمتر از ۲۰ نانوگرم در هر میلی لیتر شود ما کمبود ویتامین دی داریم که باعث کاهش تراکم استخوان و افزایش شکستگی استخوان و پوکی استخوان می شود.

طبق توصیه کتب پزشکی میزان طبیعی سطح ویتامین D باید بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد ویتامین D هر روز دریافت کند.

منابع ویتامین D در غذاهای مثل ماهی٬ گوشت قرمز٬ جگر و در بعضی از غذاهای غنی شده وجود دارد اما بیشترین میزان جذب ویتامین D از طریق پوست انجام می شود.

استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با spf =۱۵ یا بالاتر باعث کاهش جذب ویتامین D از پوست به میزان ۹۹% می شود. از طرفی نمی توان از تاثیر کرم های ضدآفتاب در مقابل بروز سرطان های مثل سرطان پوست به راحتی گذشت برای همین دانشمندان توصیه کرده‌اند که برای طبیعی نگه داشتن سطح ویتامین D در بدن ٬به میزان ۵ تا ۳۰ دقیقه در زیر آفتاب ظهر  هفته ای دو نوبت قرار بگیریم تا  تا با این کار میزان مورد نظر ویتامین دی در بدن تامین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *