اسید فولیک سبب کاهش نقص ژنتیکی در جنین می‌شود

سایسفا: به گزارش مرکز کنترل بیماریها (CDC) سالیانه ۳ درصد نوزادان تازه متولد شده با یک نقص ژنتیکی به دنیا می‌آیند این مهمترین علت مرگ در میان نوزادان می باشد.

در زمان جنینی قسمتی در جنین وجود دارد که به آن به تیوب عصبی(Neural tube ) گفته می‌شود که در سیر تکامل جنین این تیوب عصبی به مغز و نخاع تبدیل می‌شود مهم‌ترین ناهنجاری در جنین ناهنجاری در سیر تکامل این قسمت از بدن می باشد.

یکی از بهترین و ارزان ترین روش ها برای جلوگیری از نقص تیوب عصبی (NTDs) استفاده از قرصهای فولیک اسید می باشد این قرص ها باید قبل از بارداری و در مراحل اولیه بارداری استفاده شود از زمانی که FDA این دارو را از سال ۱۹۹۸ تایید کرده سالیانه هزار و ۳۰۰ مورد از  نقص تیوب عصبی کاهش پیدا کرده است.

فولیک اسید در غذاها و گیاهان نیز وجود دارد گیاهانی که سبز رنگ هستند مانند اسفناج بروکلی و نخود و حبوبات دیگر میزان قابل توجهی از فولات را در خود ذخیره کرده اند اما مطالعاتی که انجام شده نشان داده است که حدود ۷۵ درصد از زنان بین سنین ۱۵ تا ۴۴ فولات مورد نیاز روزانه بدن را دریافت  نمی‌کند و این سبب نقص در سیستم اعصاب نوزادان تازه متولد شده میشود طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۱ شده از ۱۰ هزار تولد زنده در سال ۶.۵ مورد مبتلا به بیماری آنسفالوپاتی و اسپینابیفیدا هستند.

نقص تیوب عصبی بیشتر در مراحل اولیه بارداری روی می دهد یعنی زمانی که حتی خیلی از مادران اطلاعی  از بارداری خود ندارند برای همین٬ هم چنان این مشکل  در نوزادان شایع است

USPSTF یاهمان (U.S. Preventive Services Task Force) توصیه میکند زنانی که قصد بارداری دارند باید یک ماه قبل از بارداری و ۲-۳ ماه بعد از شورع بارداری روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم فولیک اسید دریافت کنند زنانی که از داروهای ضد تشنج مصرف می کنند و یا مادرانی که سابقه ی تولد جنینی با این نقص ژنتیکی رابه دنیا اوردند باید دوز های بالاتری را مصرف کنند از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار می‌توان دیابت و چاقی را در بروز این مشکل نام برد .

به طور کلی با توجه به تحقیقاتی که انجام شده و با مقایسه مضرات و سود استفاده فولیک اسید به این نتیجه رسیدند که مصرف ۴۰۰ و ۸۰۰ میکروگرم اسیدفولیک در روز سودهای بیشتری نسبت به مضرات ها ان دارد و توصیه شده با مشورت با پزشکی خانواده خود  در صورت تصمیم به بارداری و یا اینکه احتمال بارداری می‌دهید مصرف اسید فولیک را شروع کنید.

2 دیدگاه در“اسید فولیک سبب کاهش نقص ژنتیکی در جنین می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.