تاثیر ورزش بر مغز انسان چگونه است؟

ساینسفا: تحقیقات اخیر نشان داده تکرار فعالیت‌های که نیازمند کنترل دقیق قسمت حرکتی در مغز ما می باشد مانند نواختن پیانو باعث ایجاد تغییرات در مغز انسان ها می شود .این تغییرات هم در قسمت حرکتی و هم در قسمت حسی مغز ما اتفاق میفتد .

این فعالیت هایی که مردم به صورت مستمر و تکرار شونده در زندگی خود انجام میدهند در حقیقت تلفیقی از چندین نوع عملکرد شناختی مانند برنامه ریزی و تصمیم گیری می باشد که بر روی مغز ما تاثیر بگذارد

الکساندر و همکارانش در دانشگاه آریزونا تصمیم گرفتند تغییراتی که بر اثر دویدن بر مغز انسان به وجود  می‌آید را مورد ارزیابی قرار دهند ورزش‌هایی مانند دویدن بیشتر حرکات تکرارشونده درگیر است تا قسمت های پیچیده ای قسمت حرکتی مغز ما.

برای این کار دو گروه از جوانان بین ۱۸ تا ۲۵ سال با توده بدنی یکسان برای این تحقیق انتخاب شدند گروه اول کسانی بودند که به صورت مستمر ورزش های هوازی مانند دویدن را انجام می‌دادند و گروه دوم کسانی بودند که در یک سال اخیر هیچ فعالیت  ورزشی انجام نداده بودند. و و مغز آنها توسط ام آر آی تحت بررسی قرار گرفت.

به صورت کلی نتیجه این تحقیق نشان دهنده ارتباطات بهتر بین قسمت های مختلف مغز گروه ورزشکاران بوده است  که یکی از این قسمت ها ٬فرونتال کورتکس که قسمت مهمی برای فعالیت های شناختی مانند برنامه ریزی و تصمیم گیری است .

در تحقیقات گذشته نگر دیگری که بر روی افراد مسن تر انجام شده نشان داده است که کسانی که در ۱۵ ساله اخیر فعالیت های ورزشی مستمر داشته اند در این بازه ی ۱۵ ساله کمتر مبتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر و بیماری های دیگر که بر روی مغز بیماران اثر می‌گذارند دچارشده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *