آیا استاتین ها می توانند پیشگیری‌کننده آلزایمر باشند؟

ساینسفا: طبق تحقیقی که در مجله نورولوژی به چاپ رسیده است ارتباطات معناداری بین کاهش میزان ابتلا به بیماری آلزایمر و مصرف داروهای استاتینی می باشند که میزان تأثیرگذاری بسته به جنسیت نژاد و داروی استاتین ای که مصرف می شود متفاوت است .

آلزایمر شایع ترین علت دمانس در جهان میباشد. نزدیک به ۵.۲ میلیون نفر در آمریکا در سنین ۶۵ و مسن تر مبتلا به آلزایمر می‌باشد و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ این عدد به ۱۳.۸ میلیون نفر برسد. برای همین یافتن راه های جدید برای پیشگیری به ابتلا به بیماری آلزایمر ضروری به نظر می‌رسد.

آلزایمر و استاتین ها:

معمولا استاتین ها جهت کاهش میزان کلسترول و ldl برای کاهش دادن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی تجویز میشود.

تحقیقات اخیر نشان داده که میزان بالای کلسترول خون ارتباط معناداری با ساخت پلاک های بتا آمیلوئید در مغز دارد که به عنوان هالمارک در بیماران آلزایمری شناخته می شود.

در نتیجه فرضیه ای بر همین اساس به وجود می آید که با کاهش میزان کلسترول خون٬ میزان ابتلا به بیماری آلزایمر نیز کاهش پیدا میکند .برای بررسی این تئوری پرونده ۴۰۰ هزار بیمار بالغ بالای ۶۵ سال بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ که تحت درمان با استاتین هستند بازخوانی شد.

که نتیجه  انالیز اطلاعات به دست امده  به صورت کلی نشان داد ٬زنان و مردانی که با دوز بالای استاتین ها تحت درمان بودند ۱۵ درصد کمتر به بیماری آلزایمر به نسبت به مردان زنانی که استاتین مصرف نمی‌کردند مبتلا شده بودند.

اگرچه تحقیقات بیشتر نشان داد که میزان تاثیرگذاری استاتین ها بر روی کاهش بیماری آلزایمر به فاکتورهای دیگری مانند جنسیت٬ نژاد٬ قومیت و داروی استاتین ای که مصرف می‌شود ارتباط دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.