تاثیر فولیک اسید بر کاهش بیماریهای مادرزادی

ساینسفا:فولیک اسید یک نوع ویتامین B است که بدن برای ساخت سلول های جدید بدان نیاز دارد برای همین  برای رشد جنین در زمان بارداری بسیار پر اهمیت است.

از سال ۱۹۹۸ در کانادا اضافه کردن فولیک اسید به آرد سفید٬ پاستا و نان اجباری شده است.شواهدی مبنی بر کاهش آنومالی های مادرزادی  مثل لب شکری٬اختلالات ستون فقرات و اختلالات قلبی دولتمردان کانادایی را مجاب کرده تا تصمیم به غنی سازی آرد ها با فولیک اسید بگیرند.در آمریکا نیز توصیه می شود خانومهای یک ماه قبل از تصمیم به بارداری روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید مصرف کنند.

در تحقیقات جدیدی که صورت گرفته تمرکز بیشتر بر روی آنومالی های قلبی مادرزادی بوده است. طبق آمار ۶۵۰ هزار تا یک میلیون و سیصد هزار نفر در آمریکا با یک مشکل مادرزادی قلبی در حال زندگی کردن هستند که شایع ترین نوع آن اختلالات دیواره بین بطنی  می باشد.

با آنالیز آماری ۶ میلیون تولد زنده بین سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۱ که در کانادا صورت گرفته و با توجه به به کنترل عوامل تأثیرگذار دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که آنومالی های قلبی ۱۱ درصد به خاطر مصرف فولیک اسید کاهش داشته است .

تاثیر فولیک اسید در بعضی از ساب تایپ ها بیشتر بوده است به طوری که ۲۳ درصد در کوارکتاسیون آئورت کاهش داشتیم همچنین ۱۵ درصد کاهش را در اختلالات دیواره بین دهلیزی و بطنی شاهد بودیم از دیگر عوامل تاثیرگذار در آنومالی قلبی  مادرزادی می توان به پره اکلامپسی و دیابت دوران بارداری وپره ترم  بودن اشاره کرد.

همینطور که   در این پست خواندیم می توان با غنی سازی آرد و نان مصرفی روزانه مردم ٬از تحمیل هزینه های گزاف در آینده ٬هم به کشور هم به افرادی که درگیر این مشکلات هستند جلوگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.